Pályázati programunk fő célja volt, hogy azon zeneiskolai tanulók számára is lehetőséget biztosítsunk zenekari foglalkozásokon történő részvételre, akiknek az iskolában rendelkezésre álló tanóráik ezt nem tették lehetővé, ugyanakkor szívesen bekapcsolódtak a csoportos hangszeres, és azokat kiegészítő, kreativitást fejlesztő foglalkozásokba. A jelentkező fiatalok életkorát figyelembe véve zajlottak a heti rendszerességű alkalmak. A programot kiegészítette a projektidőszak alatt egy tanulmányi kirándulás, egy koncertlátogatás és két alkalommal a szülőket is megszólító, érzékenyítést elősegítő előadás, melynek fókuszában a művészeti nevelés, tehetségedukáció, a művészeti nevelés lelki egészségvédelmi hatása szerepelt. A részt vevő fiatalok 3 tervezett fellépés – Minikoncertek –, valamint 2 további rendezvény keretében mutatták be a foglalkozásokon elsajátított, új hangszeres ismereteiket, amelyeket a családtagokkal, koncert látogatókkal közösen zajló, kreatív, kézműves sarok zárta.
A megvalósult pályázatunk az alábbi tudományterületekre fókuszált: művészetek, természettudományok. Benyújtott pályázatunk a logikai-matematikai, természeti, testi-kinesztetikus, zenei, interperszonális tehetségterületeket érintette. Ezek közül a zenei készségfejlesztésre fordítottuk a legnagyobb figyelmet, ugyanakkor a többi, felsorolt tehetségterület fejlesztése is felmerült a projektidőszak folyamán. A zenei tehetségterülethez kötődő készségek fejlesztése elősorban a heti rendszerességű zenekari összpróbákon, vállalt Minikoncerteken zajló fellépéseken, orgonaművész által vezetett hangszerbemutató keretében, valamint az Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertlátogatása során került megvalósításra. A logikai-matematikai tehetségterülethez kötődő ismeretek gazdagítását a bakonybéli Pannon Csillagdában tett látogatás során helyeztük a középpontba, míg a természeti tehetségterülethez kapcsolódómeglévő és új ismereteket a zirci Apátság Arborétumában mélyítettük el szakvezető segítségével.
A projekt részvevői különböző általános iskolák tanulói, akik a megalakult Tücsökzenekar tagjaiként, jelenlétükkel egy új csoportot hoztak létre. A projektidőszak során megvalósult foglalkozások és események során egyértelműen fejlődött interperszonális tehetségterülethez fűződő kompetenciájuk. Javult a verbalitásuk, sokkal toleránsabbá váltak egymással szemben és észrevehetően fejlődött segítőkészségük, azaz empátiáskészségük is kimutathatóan pozitív tendenciát mutatott.
Úgy gondoljuk mindezen tehetségterületekhez fűződő kompetenciák együttes, pozitív fejlődése, javulása hossztávon érvényesülhet és a fejlesztési eredmények a fiatalok saját életében is jelentkezni fog, ezen kívül várhatóan kortársaik életére is hatást gyakorol. Erre kiemelkedő példa, hogy a projektidőszak során a programhoz csatlakozott a Rézfúvós Tücsökzenekar is, akik a jövő évi pályázati ciklushoz szeretnének csatlakozni. Az a mennyiségi mutató is példaértékű, hogy a beszámoló elkészítésekor elmondható, hogy a 2024/25-ös tanévben (a jelentkezésktől és javaslatoktól eltérően) a 10 fő helyett 16-an vesznek részt a vonós Tücsökzenekarban. A megvalósult pályázatnak nem volt az MTMI vagy agrár-vagy egészségtudományi területhez köthető programeleme, így a jelen pályázat tekintetében nem releváns.
A megvalósított program a tervezetthez képest az alábbi pozitív eltérésekkel került megvalósításra:
A fő programban vállalt 62 óra – 38 óra zenekari, 28 óra kiegészítő komplex, tehetséggondozó foglalkozások - helyett 66 óra valósult meg. A vállalt 3 fellépés helyett a Tücsökzenekar 5 koncerten mutatkozott be a közönség előtt. A foglalkozásokon résztvevők létszáma a tervezett 10 fő helyett 15 főre növekedett a tanév elejei nagy érdeklődésre való tekintettel.
Egy program elem nem valósult meg, azaz két koncertlátogatás helyett egy alkalommal vettünk részt hangversenylátogatáson. Ennek oka, hogy az első alkalom során levont tapasztalataink alapján a csatlakozó gyerekek életkora nem tette lehetővé a késő esti koncertlátogatást, amellyel a szülők teljes mértékben egyetértettek. Ezen kívül a megnövekedett létszám indokolta volna a belépőjegyek árának növekedését is, amely nem állt rendelkezésünkre.
A programban vállalt óraszám 66 órára emelkedett, amely a megvalósítóknak - Bergerné Szőnyi Anna és Varró János - köszönhető, hiszen a tanév végéig – június 21-ig - vállalták a foglalkozások megrendezését. A tanulók száma 15 főre növekedett, mert a tanév során 5 új tag csatlakozott a zenekarhoz. Mindannyian hazai tanulók. A tehetségígéretek száma megemelkedett 4 fővel. Az általános iskolás tanulók száma ez által 14 fő lett. A további 1 fő, felnőtt zeneiskolai tanuló, aki az egyik résztvevő kislány édesanyja. A résztvevő pedagógusok száma: 3 fő helyett 7 főre emelkedett, ennek oka, hogy a koncertekre bevontunk 2 fő korrepetítort (Abonyi Krisztina és Vajda Zsuzsanna), 1 fő hegedűtanárt (Beleznai-Csaba Ágnes), valamint a kirándulásra 1 fő harsonatanárt (Berger Tamás).
2 fő szakembert kértünk fel programjaink megvalósításához: 1 fő szerkesztő-újságírót, Csordás Csillát és a Szent István Művelődési Háznak igazgató asszonyát, Jakubek Tibornét. A résztvevő szülők száma 30 főre emelkedett, míg a beszerzésre került tárgyi eszközök száma 6 db-ra csökkent a megítélt támogatási összeget figyelembe véve. A zenekar nyilvános megjelenéseinek száma: 5 alkalom volt. A szülők szemléletformálásra, érzékenyítésére két alaklom keretében (2024. június 15. és 18.) összesen 8 órát szánt szervezetünk.
A programba bevont tanulók száma összesen: 15 fő (mind zeneiskolai tanuló), amelyből 14 fő általános iskolás és 1 fő felnőtt. A felnőtt – angol szakos pedagógus – kezdő zeneiskolai, hegedű szakos tanuló, aki a kislányával egy időben iratkozott be a zeneiskolába. Nem voltak előzetes hangszeres tanulmányai, így jó lehetőséget jelentett számára is a Tücsökzenekarhoz való csatlakozás. A csoportos hangszeres zenélés számára is közös élményeket és zenélési lehetőséget biztosított.
A résztvevők bevonásakor az alábbi speciális szempontokat vettük figyelembe: megkérdeztük a partnerszervezet – Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti SzG és AMI - hegedű szakos tanárainak szakvéleményét, akik több szempontot vettek figyelembe a javasolt résztvevők javaslatát illetően. Elsősorban figyelembe vették a tanulók előző tanév során nyújtott hozzáállást, a tanév végi vizsgájuk eredményeit, illetve arra is javaslatot tettek, hogy kiket tartanak alkalmasnak a csoportos együttműködésre, valamint rálátásuk volt arra is, hogy milyen a kiválasztott tanulók milyen a tanulók egyéni terhelhetősége, motivációja. A szervezet részéről törekedtünk a foglalkozások időpontját úgy tervezni, hogy a résztvevő gyermekek részéről lehetőség szerint ne vegyen el a tanulási időt, illetve a szülők oda tudjanak érni a foglalkozás elejére gyermekükkel.
A zeneiskolai oktatásban további speciális szempontot jelent, hogy tandíj megfizetése mellett felnőtt korú tanulói is lehetnek az intézménynek. Így csatlakozott a tanév során egy 2. osztályos kislány az édesanyjával közösen a pályázati programhoz. Ők egyszerre iratkoztak be a zeneiskolába és szívesen részt vettek a heti rendszerességű foglalkozásokon.
További speciális helyzetet teremt, hogy az új tanulókról nincsenek ismereteink, de akik tanulmányaik során gyors előmenetellel képesek haladni és szeretnének csatlakozni a programhoz, őket szívesen felkaroljuk és bevonjuk a pályázati programunkba, hiszen elsődleges célunk a motiváció felkeltése, fenntartása, a zene megszerettetése.
Pályázati programunk kezdetekor 10 fő tanulót vontunk be a projektbe, összesen: 4 fiút és 6 lányt. A tanév során, novemberben további 3, decemberben és januárban 1-1 tanuló csatlakozott a zenekarhoz. 1 fő kivételével mindannyian 7-14 évesek, akik a zeneiskolai kötelező óraszámukon kívül vállalták a csoportos hangszeres zenei képességfejlesztést, zenekari foglalkozásokon való részvételt, melyet minden alkalommal egyéb képességet, attitűdöt, ismeretet gazdagító, támogató tevékenységgel erősítettünk meg. A további 1 fő is zeneiskolai tanuló, aki felnőttkorú.
A pályázatban megfogalmazott célok az alábbiak szerint valósultak meg:
A projekt időszak alatt a fő programban vállalt 62 óra helyett 38 óra zenekari, 28 óra kiegészítő komplex, tehetséggondozó foglalkozáson vettek részt a tanulók, azaz összesen 66 foglalkozáson.
Az alábbi fő események valósultak meg:
2023.12.08. Mikulás napi szereplés a Zeneoviban
2023.12.15. Karácsonyi Minikoncert és kézműves foglalkozás szülőkkel közösen
2024.02.05. Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertjének látogatása
2024.02.09. Farsangi Minikoncert és kézműves foglalkozás szülőkkel közösen
2024.04.13. Tanulmányi kirándulás Bakonybélbe a Pannon Csillagdába és a Zirci Apátságba, Arborétumba
2024.04.21. Fellépés az alapítvány Szent György Napi Mulatságán kiegészülve az újonnan megalakult Rézfúvós Tücsökzenekarral
2024.05.31. Záró Minikoncert és kézműves foglalkozás szülőkkel
2024.06.15. Szülők érzékenyítése interaktív mesén és nyilvános interjún keresztül
2024.06.18. Szülők érzékenyítése: tehetségedukáció és a művészeti nevelés egészségvédelmi hatásának bemutatása.
A program célcsoportjából 9 fő az idei tanévben is szeretne csatlakozni a programhoz, 4 fő a zeneiskola nagy vonószenekarában folytatja tanulmányait, 2 fő abbahagyta zeneiskolai tanulmányait élsport edzéseken való részvétele miatt. A résztvevők közül 13-an jelentkeztek a helyi kezdeményezésű II. Hermann László Vonós Kamarazene Versenyre, ahol mindannyian helyezésben részesültek.
Pályázatunk során, számosságát tekintve egy tehetségazonosítást végeztünk az alábbiak szerint:
Tehetségazonosítást a szaktanárok bevonásával végeztünk. Velük történő egyeztetés alapján, valamint a szülőkkel történő megbeszélések szerint vontuk be a pályázati programba a tanulókat. A kiválasztáskor figyelembe vettük mind a pedagógusok, mind a szülők véleményét a gyermekük/gyermekeik terhelhetőségét, csoportban való együttműködését, motivációját illetően. Figyelembe vettük a pedagógusok beszámolója alapján a tanulók előző évi tevékenységeit - iskolai rendezvényeken, versenyeken, találkozókon való szereplések számát - valamint az év végi vizsgájuk eredményeit. A tanulók a foglalkozások kezdetekor előzetes hangszeres tanulmányaik, illetve hangszeres tudásuk alapján kerültek szólamok szerint beosztásra. Ezen speciális szempontok alapján kerültek a tanulók a pályázati programba beválogatásra, mely által megkezdődhetett a tehetségek erős oldalának fejlesztése, valamint a résztvevő tanulók kreativitásának, fantáziájának fejlesztése a komplex foglalkozások keretében.
A program során az alábbi készségfejlesztést szolgáló tevékenységeket végezte szervezetünk:
1. Tehetségek erős oldalának fejlesztése
A heti rendszerességű zenekari és komplex foglalkozások folyamatos készségfejlesztést és magabiztosabb hangszerkezelés elsajátítását – a szép hang iránti igény felkeltését, a hangképzés minőségének javulását - biztosították a pályázati programban résztvevő tanulók számára. A program résztvevői a projektidőszak során a zeneiskolai tanórájukon felül, a tantervi órahálójukat kiegészítve hetente csoportos, zenekari foglalkozáson vettek részt, amely mindannyijuknál elősegítette a hangszeres játék technikai fejlődését, valamint számos gyermekdal elsajátítását tette lehetővé. A zenekari órák kiváló lehetőséget biztosítottak a tananyagot meghaladó, technikai ismeretek gazdagítására, így például: a blattolás fejlesztésére, különböző vonásnemek gyakoroltatására: detaché, legato, martelé, staccato. A fiatalok szerepléseinek száma jóval meghaladta az átlagos zeneiskolai fellépések számát, hiszen az előírt kötelező egy fellépés helyett hat alkalommal biztosítottunk színpadi szereplési lehetőséget a pályázat segítségével beszerzett eszközök támogatásával. A megfelelő minőségű hangosítás, valamint a projektor által kivetített képek, kották sokkal színvonalasabbá tették a megvalósult rendezvényeinket. A fellépések során lehetőséget teremtettünk egyéni, csoportos, valamint más hangszeres (rézfúvós) tanulókkal történő közös játékra is. Így mindenki bemutatkozhatott szülei, ismeretsége előtt a számára legmegfelelőbb módon. Törekedtünk a korosztály számára megfelelő lehetőségeket alkalmazni a zenei képességek fejlesztésére, így pl.: a ritmuskészség fejlesztésére boommwhackers ritmus és egyben dallamhangszerrel egészítettük ki a Mikulás napi koncert műsorát. A zenei ismereteket, valamint élményeket az Alba Regia Szimfonikus Zenekar hangversenyének látogatásával és a zirci Apátság orgonabemutatójával gazdagítottuk.
2. A résztvevő tanulók kreativitásának, fantáziájának fejlesztése komplex foglalkozások keretében történt, melyek megrendezésével törekedtünk egyéb társművészetekhez/tudományok ismeretanyagához kapcsolódni. Így például egyes foglalkozásokon néprajzi, drámapedagógiai, ének-zene, irodalom vagy épp a kommunikáció elemei kerültek a középpontba. A zenekari órákat elsősorban kézműves foglalkozásokkal egészítettük ki, ahol számos alkotás készítettek a fiatalok a projekt időszak folyamán, amelyet minden alkalommal hazavihettek. Ezekre a legkiemelkedőbb példák: ádventi kalendárium, búzaültetés, busó álarc, egyéb farsangi maszkok/álarcok, ajtó-és ablakdíszek, bőrerszény, gyapjúból bárány, ritmushangszerek készítése. A kézműves foglalkozások kiváló lehetőséget biztosítottak különböző anyagok megismerésére, megmunkálására, hiszen a velük való tevékenység közben kézbe kerültek az ollók, ragasztók, rajzeszközök. A kézműves tevékenység mellett helyet kapott a kreativitást fejlesztő mesealkotás, hang-és zenefelismerés/hallgatás, közös társasjátékozás, amelyek rengeteg izgalommal és élménnyel gazdagították a résztvevőket.
Időrendi sorrendben az alábbi készségfejlesztést szolgáló tevékenységek valósultak meg:
A heti zenekari és kiegészítő komplex foglalkozások, valamint egyéb események időpontjai – melyeket Bergerné Szőnyi Anna, Sárszegi Brigitta és Varró János vezettek - időrendben az alább zajlottak:
2023.09. hó: 15., 22., 29. – zenekari foglalkozások
2023.10. hó: 06., 13., 20. – zenekari foglalkozások
2023.11. hó: 10., 17., 24. – zenekari és komplex foglalkozások
2023.12. hó: 01., 08., 15. - zenekari és komplex foglalkozások (08-án Mikulás napi fellépés a Zeneoviban, 15-én Karácsonyi Minikoncert és Kézműves Sarok)
2024.01. hó: 12., 19., 26. - zenekari és komplex foglalkozások
2024.02. hó: 02., 05., 09., 16., 23. - zenekari és komplex foglalkozások (05-én koncertlátogatás, 09-én Farsangi Minikoncert és Kézműves Sarok
2024.03.hó: 01., 08., 22. - zenekari és komplex foglalkozások
2024.04. hó: 12., 13., 19., 21., 26. - zenekari és komplex foglalkozások (13-án tanulmányi kirándulás, 21-én fellépés a Szt. György Napi Mulatságon)
2024.05.hó: 03., 10., 17., 24., 31. - zenekari és komplex foglalkozások (31-én Projektzáró Minikoncert)
2024.06. hó: 07., 14., 15., 18., 21.- zenekari és komplex foglalkozások (15-én és 18-án Szülők érzékenyítése projekt)
Kiemelet események, melyek mind hozzájárultak a projektidőszak folyamán a készségfejlesztéshez, ugyanakkor más kategóriába is besorolhatók:
2023.12.08. Mikulás napi szereplés a Zeneoviban
2023.12.15. Karácsonyi Minikoncert és kézműves foglalkozás szülőkkel közösen
2024.02.05. Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertjének meglátogatása
2024.02.09. Farsangi Minikoncert és kézműves foglalkozás szülőkkel közösen
2024.04.13. Tanulmányi kirándulás Bakonybélbe a Pannon Csillagdába és a Zirci Apátságba, Arborétumba
2024.04.21. Fellépés az alapítvány Szent György Napi Mulatságán kiegészülve az újonnan megalakult Rézfúvós Tücsökzenekarral
2024.05.31. Záró Minikoncert a Rézfúvós Tücsökzenekarral és kézműves foglalkozás szülőkkel
2024.06.15. Szülők érzékenyítése interaktív mesén és nyilvános interjún keresztül
2024.06.18. Szülők érzékenyítése: tehetségedukáció és a művészeti nevelés egészségvédelmi hatásának bemutatása.
A projektidőszak során az alábbi szakmai programot valósítottuk meg a pályázat keretében:
2024.04.13-án vettek részt a Tücsökzenekar, valamint az újonnan megalakult Rézfúvós Tücsökzenekar tagjai, valamint szülők, pedagógusok egy közös tanulmányúton. A szakmai program lehetőséget biztosított a résztvevők számára a zenei ismeretek gazdagodására, Kapitány Dénes orgonaművész színvonalas hangszerbemutatója által. A gyerekek a művész kíséretével felmehettek a 3 manuálos (több ezer sípos) orgona közvetlen közelébe és onnan hallgathatták és nézhették végig az interaktív bemutatót, szemléltetést. A szülők és pedagógusok az apátság templomának soraiból hallhatták a gyönyörű orgonaszót, pl.: Fr. Schubert: Ave Maria című alkotását.
A zenei élményeket további, elsősorban a különböző tudományterületeket érintő egyéb programelemek egészítették ki. A tanulmányi út a bakonybéli Pannon Csillagdában vette kezdetét, ahol a résztvevők csoportbontásokban, csillagászok vezetésével szakmai előadásokat hallgattak meg, planetáriumi vetítésen, és a kupolában távcsövezésen vettek részt. A zeneiskolás tanulók, felnőttek egyaránt rengeteg ismerettel és tapasztalattal gazdagodtak a két órás program során. Rövid, hideg ebédet (rántott húsos szendvics, üdítő, ásványvíz, alma, müzliszelet) követően Zircre utazott a társaság, ahol bejárták az Apátság épületének különböző területeit. Így egy rövid előadást hallgattak meg a főtemplomban, majd ezt követte az orgona bemutatása. A gyönyörű hangszeres játék meghallgatását követően megtekintették a Király termet és felkapaszkodtak a gyönyörű kilátást biztosító Vörös toronyba. A rengeteg lépcsőzést egy szakvezető kíséretével történő séta zárta az Arborétumba, ahol szintén számos biológiai, környezetvédelmi, erdészeti és egyéb ismeretekkel gazdagodtak a résztvevők.
Rövid összefoglalása a szakmai programnak:
Gyülekező 7.45-kor a Ciszterci Szent István Gimnázium hátsó bejáratánál
8.00 órakor indulás Bakonybélbe
10.00 - 12.00 óra között Pannon Csillagda (kiállítótér megtekintése csillagász vezetésével, planetáriumi vetítés, távcsövezés)
12.00 - 13.00 között jó idő esetén séta Bakonybélben
13.00 órakor indulás Zircre
14.00 órakor Bazilika látogatás
14.30 Orgonabemutató, ezt követően a Királyterem és a Vöröstorony megtekintése
15.00 óra Arborétumban séta szakvezető kíséretével
Hazaérkezés: kb.: 17.30
Pályázatunk keretében a résztvevők egy közösségi programot biztosítottunk:
2024.02.05-én vett részt a Tücsökzenekar az Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertjén, melyen Boros Mihályt (Boros Misit) – Junior Prima díjas előadó zongorajátékát hallgatták meg a fiatalok. A koncert a Vörösmarty Színházban kezdődött 19.00 órakor. A gyerekekkel 18.45-kor találkoztunk a színház bejárata előtt.
A műsor:
J. Sibelius: Finlandia kb. 10 perc
E. Grieg: a-moll zongoraverseny kb. 35 perc
E. Rautavaara: 7. szimfónia „ A fény angyala” kb. 40 perc
Az előadás váratlan meglepetés miatt elhúzódott, mert egy meglepetés előadással kedveskedtek a szervezők az est folyamán. A koncerten Boros Misivel közösen zongorázott - az elmúlt években méltán elismertté vált – testvérpár: Balogh Ádám és Balogh Máté. A testvérek egy zeneiskolába járnak – Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolába - és körülbelül egykorúak a Tücsökzenekaros gyermekekkel, így ez a koncert igazán motiváló hatást gyakorolt a fiatalokra.
A program keretében két alkalommal végeztünk a családok érzékenyítésére iráőnyuló tevékenységet:
Az első alkalom címe: Meséken, játékokon keresztül, művészetekről és gyerekekről felnőtteknek
Időpontja: 2024.06.15., 9.00 -13.00 óra
Helyszín: Szent István Művelődési Ház, 8000 Székesfehérvár, Liszt F. u. 1.
Műsor:
- Fütyül a rigó… (duó) előadják: Badacsonyi Boróka Anna és édesanyja, Papp Barbara
- Interjú anya – lányával a közös hangszeres élményekről, tanulásról Csordás Csilla újságíró, szerkesztő vezetésével
- Minikoncert jelenlegi és egykori Tücsökzenekarosokkal
Fellépők:
Krüger Jázmin: Májusi dal
Ruff Panka, Alföldi Anna Boglárka: W.A.Mozart: Duó
Alföldi Anna Boglárka: Ch. Dancla: Resignation
- Jakubek Tiborné – a Szent István Művelődési Ház igazgatónőjének – gondolatai a művészeti nevelés szerepéről, kiemelkedő jelentőségéről
- Játsszunk, játsszunk valamit…. népi játékok és hangszerek gyermekeknek című program bemutatása „Mindent járó malmocska” c. népmese bemutatásán keresztül
- „Aki nem lép egyszerre…” – közös ritmusfejlesztés interakítv feladatok bevonásával: body percussion, cupsong
- Hitster és Csapasd a ritmust – ismerkedés zenei játékokkal
- „We will rock you”… boomwhackers hangszerekkel – érezd a közös zenélés erejét
- Közös hangszerkészítés
A második program címe: Tehetségedukáció a gyakorlatban, valamint a művészeti nevelés egészségvédelmi hatása
Időpontja: 2024.06.18.
Helyszín: Szent István Művelődési Ház, 8000 Székesfehérvár, Liszt F. utca 1.
Műsor:
16.00 – 17.00 Betekintés az érdeklődők részére egy zongorás próbába
17.00 – 18.30 Hegedű szakos gyerekek a pódiumon egykori Tücsökzenekarosokkal
Badacsonyi Boróka Anna EK.2. – Gólya, gólya, gilice
Huszti Csenge EK.2. – Kapujáték
Szijj Dalma EK.2. – A part alatt
Keller Mátyás 2.o. – Mátyás király c. mese főcímdala
Krüger Jázmin 2.o. – Májusi dal
Ács Márton 3.o. – D. Obijalska: A régi gyorsvonat
Gumbér Zenina 3.o. – Szelényi I.: A tyúk és a kakas
Kósa Benedek 3.o. – D. Obijalska: Kis ház a prérin
Kovács Barka 4.o. – Ann Lindsay: Trumpet Voluntary
Méhész Alma 4.o. – Ann Lindsay: Nocturne
Ruff Panka 5.o. és Alföldi Anna Boglárka - W.A.Mozart: Duó
Ruff Panka 5.o. – Weiner Leó: Rókatánc
Alföldi Anna Boglárka 6B.o. – Ch. Dancla: Resignation
Közös Tücsökzenekaros műsorszám
Zongorán kísér: Vajda Zsuzsanna
18.30 – 19.00 Fókuszban a zene, mint a lelki egészségvédelem megőrzését elősegítő lehetőségek egyik alternatívája.
19.00 – 20.00 Közös hangszerkészítés (mirliton: dudoló) Varró Jánossal, zenélés, improvizálás, a közönség résztvevőinek tagjaival.
Úgy gondoljuk, mindkét érzékenyítő programra nagy szükség volt, amelyeknek már most pozitív hasznosulása mutatható ki a szervezet tevékenységét, megkeresését illetően.
Az interjúnak köszönhetően számos felnőtt kereste fel a szervezetet hangszeres tanulás céljából, melynek köszönhetően az idei évben elindítottuk a +18 Tücsökzenekari foglalkozásunkat. Több zeneóvodába látogató kisgyermekes szülő ellátogatott ezekre a programokra, melyek már most predesztinálják, hogy gyermekeik a későbbiekben bekapcsolódnak az aktív zeneiskolai életbe.
Pályázatunk minőségi megvalósításának részét képezte az eszközbeszerzés is. A pályázati támogatás segítségével az alábbi eszközöket sikerült beszerezni, melyek rendkívül segítették, támogatták a programok színvonalas megvalósulását, ezen kívül a projekt lezárását követően is hosszú távon hasznosíthatók a további foglalkozások, koncertek folyamán.
1 db ¾-es méretű Gewa hegedű szett
1 db 4/4-es Gewa hegedű szett
1 Rode NT5 térmikrofonpár
1 db JBL partybox
1 db RCF F 16XR keverőpult
1 db Overmax MultiPic 6.1 projektor
A tárgyi eszközök közül a hegedűszettek heti szinten, folyamatosan használatba kerültek a beszerzést követően. A hangosítás és a projektor az alábbi rendezvényeken került bevonásra:
2024.02.09. Farsangi Minikoncert és kézműves foglalkozás szülőkkel közösen – 2 db hegedűszett, valamint a hangosítás: Rode térmikrofonok, keverőpult, JBL és a projektor került használatba a koncert megrendezése során.
2024.04.21. Fellépés az alapítvány Szent György Napi Mulatságán kiegészülve az újonnan megalakult Rézfúvós Tücsökzenekarral. 2 db hegedűszett, valamint a hangosítás: Rode térmikrofonok, keverőpult, JBL került használatba a koncert megrendezése során.
2024.05.31. Záró Minikoncert a Rézfúvós Tücsökzenekarral és kézműves foglalkozás szülőkkel. 2 db hegedűszett, valamint a hangosítás: Rode térmikrofonok, keverőpult, JBL és a projektor került használatba a koncert megrendezése során.
2024.06.15. Szülők érzékenyítése interaktív mesén és nyilvános interjún keresztül. 2 db hegedűszett, valamint a hangosítás: Rode térmikrofonok, keverőpult, JBL és a projektor került használatba a koncert megrendezése során.
2024.06.18. Szülők érzékenyítése: tehetségedukáció és a művészeti nevelés egészségvédelmi hatásának bemutatása. 2 db hegedűszett került bevonásra a program megrendezése során.
A pályázat megvalóítása során heti rendszerességgel megosztottuk a szervezet közösségi oldalán a foglalkozásokról készült fotókat. A szülőkkel elsősorban a fellépéseket biztosító rendezvényeinket – Minikoncerteket - követően osztottuk meg tapasztalatainkat, ugyanakkor minden foglalkozást követően rendelkezésükre álltunk. A tanulók szaktanárait munkaközösségi és tanévzáró nevelőtestületi értekezlet keretében tájékoztattuk a program megvalósulásának, eredményeinek tapasztalatairól. A lakosságot elsősorban a média segítségével, hírek, TV interjú közvetítésén keresztül értük el, melynek keretében beszámoltunk a Nemzeti Tehetség Program és a Kulturális Innovációs Minisztérium támogatásáról. A támogatás tényéről a szakmai beszámolót a Tálos Edit Alapítvány honlapján, közösségi oldalán is közzé tesszük, valamint eljuttatjuk a tehetségkapu portál megosztói részére.
Az alapítvány hivatalos online elérhetőségei:
https://www.taloseditalapitvany.hu/
https://www.facebook.com/taloseditalapitvany
Hálásan köszönjük a Nemzeti Tehetség Programnak, és együttműködő partnereinknek, önkénteseinknek, hogy támogatásaikkal elősegítették pályázati programunk megvalósulását! Bízunk a további együttműködésben!
Székesfehérvár, 2024.09.22. Bergerné Szőnyi Anna
kuratóriumi elnök
Média megjelenések
2023/2024.
https://www.taloseditalapitvany.hu/
https://www.facebook.com/taloseditalapitvany/photos_albums
https://www.facebook.com/watch/?v=348305624946039
https://taloseditalapitvany.hu/tucsokzenekar-a-maszkabalban-26-01-2024
https://www.szekesfehervar.hu/minikoncerttel-hangolodott-az-unnepekre-a-tucsokzenekar
https://www.szekesfehervar.hu/zenekari-jatszmak-3-hangszeres-bemutato-kozos-jatek-zenei-elmenyek
http://www.fehervarihirek.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=37796&Itemid=31
https://www.okkfehervar.hu/index.php?pg=news_9_23721
https://www.feol.hu/helyi-kozelet/2024/02/programajanlo-maskaras-felvonulasok-es-teluzo-kiszebabegetesek-varmegyeszerte-perkatai-bollerverseny-kolbasztolto-fesztival-polgardiban-velencei-karneval#google_vignette
https://www.teleelettel.hu/event/details/15513/iii._szent_gyorgy_napi_mulatsag
https://www.teleelettel.hu/event/details/15725/zenekari_jatszmak_3._zaro_minikoncert_es_kezmuvesfoglalkozas
https://www.teleelettel.hu/esemeny/15090/tucsokzenekar_a_maszkabalban
https://www.fehervartv.hu/video/index/43152
https://www.szekesfehervar.hu/minikoncerttel-hangolodott-az-unnepekre-a-tucsokzenekar?fbclid=IwY2xjawFOLzZleHRuA2FlbQIxMQABHQD3CqttiQBETNpW3S5MXVBPpIfkqZpguMspO6ZIJYVoCpunJeD1578WsQ_aem_4njis-rRrqwpp3ICi_AQEA
Tücsökzenekarosok fellépései egyéb, pályázaton kívüli rendezvényeken:
https://www.szekesfehervar.hu/unnepi-galahangverseny-a-hermann-zeneiskola-110-eves-fennallasa-alkalmabol?fbclid=IwY2xjawFOLVVleHRuA2FlbQIxMQABHWoNH_xrSIuGrdegyCE3KyY1lsCSZgheR88l-GASo1Lp_paqouELDh_rGg_aem_vMVBt7hsixXAXesINOJsSQ
https://www.szekesfehervar.hu/galahangversennyel-unnepli-alapitasanak-110-eves-evfordulojat-a-zeneiskola?fbclid=IwY2xjawFOLkVleHRuA2FlbQIxMQABHS-BwCZcNmqFNjy-TuzfZwqG2JjU95L5SL6pFOEn9zIbIM0vDGZ-9m3VTw_aem_6nj8U7KzfG4plhZyjGxEiQ
https://www.feol.hu/helyi-kultura/2024/03/szivekig-hatolo-dallamok-110-eves-a-hermann-laszlo-zeneiskola-video?fbclid=IwY2xjawFOLWhleHRuA2FlbQIxMQABHYxDnHTQxKkGgAMoctJvI2l-kQ97HhIZZISKRgOFPvx_SVM77n6dOB5--g_aem_RfmGlQIefdJjXdPuJ87sVw#google_vignette
https://www.fehervartv.hu/video/index/43386?fbclid=IwY2xjawFOLdNleHRuA2FlbQIxMQABHcw8zJfs1D-4I60mBD0oJZMvFSxDOICADc3oL6NcwfTLiVpDVmEHeaSorg_aem_aoNlBjhAcIyNxKVpraDqbg